• ۱۳۹۳ يکشنبه ۱۰ اسفند
  • اِلأَحَّد ٩ جمادي الاولي ١٤٣٦
  • Sunday, March 01, 2015
اردوی راهیان نور
کد خبر: 3542 زمان مخابره: 1392/3/25 ساعت: 17:04  

نرم‌افزار جایابی ادوات حفاظتی شبکه‌های توزیع برق ساخته شد

نرم‌افزار جایابی ادوات حفاظتی شبکه‌های توزیع برق ساخته شد


نرم‌افزار جایابی و هماهنگی ادوات حفاظتی در شبکه‌های توزیع و اجرای آن بر روی یک فیدر نمونه از شبکه توزیع نیروی برق تبریز در قالب طرحی تحقیقاتی از سوی عضو هیات علمی دانشگاه تبریز طراحی و تولید شد.

به گزارش انیب به نقل از خبرگزاری ایسنا، دکتر ابراهیم بابایی، مجری این طرح ، هدف از انجام این طرح تحقیقاتی را ارائه راه‌حلی برای حل مشکلات قطعی در شبکه توزیع نیروی و تهیه نرم‌افزاری برای جایابی بهینه تجهیزات حفاظتی شامل فیوز، رله، اتوریکلوزر و سکشنالایزر و هماهنگی لازم بین آن‌ها بیان کرد و گفت: این طرح پژوهشی در سه مرحله اساسی طراحی نرم‌افزار جایابی تجهیزات حفاظتی، طراحی نرم‌افزار هماهنگی تجهیزات حفاظتی و نهایتاً گرافیکی نمودن برنامه‌ها و ارتباط آن با نرم‌افزار GIS اجرا شده است.


به گفته وی، صحت، کارایی و قابلیت نرم‌افزار طراحی شده با استفاده از نتایج حاصله از اجرا بر روی شبکه‌های واقعی در شرکت توزیع نیروی برق تبریز ثابت شده که این پروژه با موفقیت در اواخر سال 1391 به اتمام رسیده است.


مجری این طرح پژوهشی گفت: نرم‌افزار طراحی شده دارای قابلیت‌های فنی زیادی است که خیلی از آن‌ها در نرم‌افزارهای مشابه خارجی موجود نیست.


وی با اشاره به لزوم چنین نرم افزاری و با بیان اینکه مهم‌ترین وظیفه شبکه‌های الکتریکی، تامین انرژی الکتریکی مورد نیاز مشترکان به صورت اقتصادی و با امنیت بالا و کیفیت مناسب می‌باشد، اظهار داشت: در جوامع کنونی به واسطه الگوهای اجتماعی موجود، این انتظار به وجود آمده است که انرژی الکتریکی به طور پیوسته در دسترس باشد، ولی این امر به دلیل قرار گرفتن شبکه برق در معرض خرابی‌های تصادفی امکان‌پذیر نمی‌باشد، گرچه احتمال قطع برق می‌تواند با افزایش سرمایه‌گذاری در مرحله برنامه‌ریزی و بهره‌برداری کاهش یابد.


مجری این طرح، شبکه‌های توزیع انرژی الکتریکی را حلقه نهایی در یک سیستم قدرت و واسط میان مصرف‌کنندگان و سیستم قدرت معرفی کرد و افزود: این شبکه‌ها به سبب نزدیکی به مشترکان از حساسیت بالایی برخوردارند به طوری که بروز هر گونه اختلال در آنها می‌تواند تداوم سرویس‌دهی به مشترکان را مختل کند.


عضو هیات علمی دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه تبریز خاطر نشان کرد: آمارها و بررسی‌ها نشان می‌دهند تقریباً 90 در صد خاموشی‌های مشترکان به سیستم‌های توزیع مربوط می‌شود که با وقوع هر خطا، تعدادی از مشترکین بدون ‌برق شده و از شبکه جدا می‌شوند که این مساله باعث مشکلات عدیده ای برای مشترکان و شرکت توزیع می شود، از این رو بهبود قابلیت اطمینان شبکه‌های توزیع، توجه بسیاری از متخصصان و کارشناسان صنعت برق را به خود اختصاص داده است.


وی در ادامه همچنین یکی از موثرترین راه‌های بهبود قابلیت اطمینان شبکه‌های توزیع را نصب تجهیزات حفاظتی مانند فیوز، رله ثانویه خطوط، اتوریکلوزر و سکشنالایزر بیان کرد و گفت: هنگام وقوع خطا در یک نقطه از فیدر توزیع، بخش آسیب دیده با عملکرد تجهیز حفاظتی از مدار خارج شده و بقیه فیدر به کار خود ادامه می‌دهد به این ترتیب هم از گسترش تاثیر خطا به سایر نقاط شبکه و ایجاد خاموشی‌های گسترده جلوگیری می‌شود و هم از آسیب دیدن تجهیزات سیستم در اثر جریان‌های زیاد اتصال کوتاه ممانعت به عمل می‌آید.


بابایی، تعداد و محل نصب تجهیزات حفاظتی به همراه هماهنگی صحیح آنها با یک دیگر را در میزان کاهش قطعی‌ها و بهبود شاخص‌های قابلیت اطمینان سیستم تعیین کننده دانست و متذکر شد: از آن جایی که محل نصب هر یک از این تجهیزات به موقعیت سایر تجهیزات نیز وابسته است، مساله جایابی بهینه این تجهیزات باید به صورت توام و هماهنگ برای همه آنها بررسی شود.


به گفته وی از این رو، تعیین محل بهینه تجهیزات حفاظتی مساله‌ای پیچیده می‌باشد، به عبارت دیگر این سئوالات مطرح می‌شود که تجهیزات حفاظتی در یک فیدر خاص در چه مکانی قرار گیرند و هم چنین نحوه ستینگ‌گذاری آن‌ها چگونه باید باشد؟


این طرح تحقیقاتی در مدت 18 ماه با هزینه 180 میلیون ریال به اجرا در آمده است.


دکتر ابراهیم بابایی، دانشیار دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تبریز مدرک کارشناسی خود را در رشته الکترونیک (سال 1371) و کارشناسی ارشد(سال 1380) و دکتری(سال 1386) را در رشته برق و قدرت تماما از دانشگاه تبریز اخذ کرده است. وی همکاری خود را از سال 86 با دانشگاه تبریز آغاز کرده و چاپ بیش از 60 عنوان مقالۀ ISI، ارایۀ مقالات در بیش از 130 کنفرانس های ملی و بین المللی، اجرای سه طرح پژوهشی، نمایه کردن پنج مقاله به عنوان مقالۀ هات پیپر و ثبت 15 عنوان اختراع را در پروندۀ علمی و پژوهشی خود دارد.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg cloob afsaran

نظر شما
نام:
captcha
کد امنیتی:
ایمیل:
نظر:پربیننده ترین اخبار

زندگی آسمانی

فتنه گران در دانشگاه جایی ندارند/ افراطی کسی است که پنجه به انقلاب انداخته است

«افسانه حصر»؛ آنچه به هواداران فتنه گفته‎اند؛ آنچه واقعیت دارد!/ از سفر شمال و قم و کاشان گرفته تا گعده‎های دوستانه/ بحران تهیه نان تازه برای موسوی!

برگزاری نشست ۳ هزار نفری مسئولان بسیج دانشجویی با عنوان «فرزندان بصیر امام» در مصلای تهران

آنان که می گویند بی شناسنامه ها حرف نزنند،شناسنامه بسیج دانشجویی را برایشان شرح می دهیم /ریشه و شناسنامه بسیج امیرالمومنین است

آیا هاشمی تا این حد تنها شده که مجبور است خودش برای دفاع از مهدی به میدان بیاید؟

کلاه گشاد اروپایی که سر ایران نخواهد رفت!

دشمن به دنبال تغییر محاسبات جمهوری اسلامی است/وظایف بسیج دانشجویی در مقابله با دشمن

بنابر تحریم باشد ملت ایران هم می‌تواندتحریم کند/ قطع اتکاء به نفت

چرا نمی فهمند، اگر با این تحریم ها درست برخورد کنیم به نفع ماست نه به ضرر/باید نیروهایی را به عنوان سپاه اسلامی خدمت به بشریت در پنج قاره جهان توزیع کنیم

درگذشت دوست دیرینم مرحوم دکتر سیّد صادق طباطبائی را تسلیت می‌گویم

رضایت رهبری در خصوص اسلامی‌شدن دانشگاه‌ها به دست نیامده است

حاج قاسم سلیمانی به کدام شهید بیشتر توسل دارد؟

بی‌تدبیری دولت تدبیر و گرفتار شدن مردم در فصل «خاکستان»/ آقای روحانی! شما قول داده بودید

انتقاد رهبر انقلاب از «تک تیرانداز» و بازتاب گسترده آن در رسانه‌های غربی

فرمان حمله را چه کسی به اراذل و اوباش داد؟/ آقازاده‌ای در ماشین دودی که تاکنون از مجازات در امان مانده است

آخرین اخبار

راه مبارزه با فساد اقتصادی «شکستن گفتمان فساد» است/نگذاریم زندگی اشرافی ارزش بشود/به اسم مصلحت در دام سازش‌کاری معاویه‌ای نیفتیم

۵۰ سال دیگر هم باید درباره دفاع مقدس بگوییم/سینمای ایران باید با ظرفیت بسیار عظیم دفاع مقدس التقا پیدا کند

افتتاحیه راهیان نور همزمان با سالگرد تدفین شهدای گمنام در دانشگاه شهید رجایی

شکایت یک راننده از نهادریاست جمهوری/ کارمندان احمدی نژاد درپرونده

وقتی ۱۰ میلیون از ۶۵ میلیون بزرگ‌تر است!

برگزاری کنگره ملی شهدای دانشجو باحضور وزرای علوم و بهداشت، روسای دانشگاه آزاد و علمی کاربردی و روسای برخی دانشگاههای مادر در دانشگاه تهران

آیا مشکل بانوان کشور خوانندگی و آواز خوانی بود که توسط وزیر ارشاد پرده برداری شود؟/ برخی آمار ها در حوزه خانواده خلاف واقع و غیر کارشناسی است

آقای هاشمی فراموش نکنید تمام انتقاد ما به احمدی نژاد این است که چرا در اواخر مسئولیتش شبیه شما شده بود

پیشرفت‌های افتخارآمیز علمی کشور از برکات جهاد و شهادت در راه خداست/در جامعه‌ای که یاد شهدا و مسئله شهادت، به عنوان یک حقیقت ماندگار مطرح باشد، شکست معنایی نخواهد داشت

بسیج از مردم، با مردم و برای مردم است/ استعداد دانشجویان ما از انیشتین هم بیشتر است

وقتی نمی‌توانند وعده‌ها را محقق کنند، می‌گویند نمی‌‌گذارند کار کنیم

واردات غیرضروری، بلای جان اقتصاد ایران/ تولیدکنندگان آسوده بخوابند، واردکنندگان بیدارند

سرلشگر جعفری: دریای عمان و خلیج فارس در تسلط برد موشکهای سپاه است

فرمان حمله را چه کسی به اراذل و اوباش داد؟/ آقازاده‌ای در ماشین دودی که تاکنون از مجازات در امان مانده است

مخالف شورای نگهبان انقلاب را قبول ندارد/ نظرسنجی، مشکل اصولگرایان

شاخص صفر بهمن‌ماه؛ تورم یا توهم؟/ آقای روحانی، اگر تمام آمارهای شما اینگونه است، دیگر حرفی باقی نخواهد ماند

Page Generated in 1.6184 sec